Pozywamy Skarb Państwa !

Filip Tohl

Wobec odmownych odpowiedzi sądów powszechnych wobec wielu wniosków adwokatów (w tym autora), jak również wobec niejednolitej praktyki sądów, co do poszanowania praw majątkowych adwokatów jako adwokaci, jesteśmy zmuszeni do dochodzenia naszych praw w Sądach Powszechnych, na drodze powództwa o zapłatę.

Według informacji nam dostępnych, aktualnie w sądach powszechnych prowadzone są zaledwie 3 (słownie: trzy) sprawy, dotyczące powództwa adwokatów przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za zaniżenie wynagrodzenia z urzędu. Pomimo szeregu, zakończonych sukcesem skarg konstytucyjnych, w tym najnowszej tj. SK 90/22 (wyrok TK z dnia 27 lutego 2024 roku), obniżenie naszego wynagrodzenia, względem pełnomocnika z wyboru, skutkowało w dość ograniczonej fali wniosków adwokatów, na gruncie postępowania cywilnego (416(1) KPC) oraz postępowania karnego (626 par. 2 KPK), przy czym wiele z nich pozostało nieuwzględnionych. 

Aktualnie wniesione, powództwa obejmują następujące sprawy. Poniżej publikujemy wzory pozwów (treść pozwów) w formacie edytowalnym, aby można było łatwiej skorzystać z podniesionej tam argumentacji:

  • powództwo adwokata Rafała Maciejewskiego przeciwko Skarbowi Państwa – Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu o zapłatę – prowadzone przed Sądem Rejonowym Poznań Stare Miasto w Poznaniu, sygn. akt. I C 1112/24 (edytowalna treść pozwu)
  • powództwo adwokata Rafała Maciejewskiego przeciwko Skarbowi Państwa – Sądowi
    Okręgowemu w Poznaniu o zapłatę – prowadzone przed Sądem Rejonowym Poznań Stare Miasto w Poznaniu, sygn. akt. I C 1085/24 (edytowalna treść pozwu)
  • powództwo adwokata Filipa Tohl przeciwko Skarbowi Państwa – Ministrowi Sprawiedliwości oraz Skarbowi Państwa  – Sądowi Okręgowemu w Nowym Sączu o zapłatę -prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m. st. Warszawy, sygn. akt. I C 1756/24 (edytowalna treść pozwu)

Zachęcamy Państwa do swobodnego korzystania z udostępnionych wzorów (treści) pozwów, włącznie z ich przerobieniem oraz wykorzystaniem w dochodzeniu własnych roszczeń. Utwory zostały udostępnione jako utwory domeny publicznej. 

Dla porównania, powództwa prokuratorów oraz sędziów przeciwko Skarbowi Państwa o wyrównanie wynagrodzenia, w efekcie rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z końca 2022 roku, doczekały się fali roszczeń, dochodzonych na drodze postępowania sądowego oraz masowo uwzględnianych przez Skarb Państwa. 

Aby zweryfikować skalę tego zjawiska, wystąpiliśmy z zapytaniem o udzielenie informacji publicznej co do tego:

„W jakiej ilości spraw Skarb Państwa Ministerstwo Sprawiedliwości pozostaje aktualnie stroną postępowania cywilnego z powództwa:
a) sędziego sądu powszechnego lub Sądu Najwyższego o zapłatę;
b) prokuratora o zapłatę;
c) adwokata o zapłatę;
d) radcy prawnego o zapłatę”

Liczymy, że dochodzenie przez adwokatów roszczeń związanych z odszkodowaniem, za obniżone wynagrodzenie, spotka się z zainteresowaniem Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego też zwróciłem się do w/w organów o przystąpienie do prowadzonego obecnie postępowania. 

 
 

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies