Stanowisko Stowarzyszenia w sprawie protestów pracowników sądów i prokuratur

defensoriuris

Dnia 29 lipca 2021 r.

STANOWISKO

STOWARZYSZENIA ADWOKACKIEGO „DEFENSOR IURIS”

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” wyraża pełne poparcie dla demonstrujących obecnie pracowników sądów i prokuratur.

Od wielu lat słuszne postulaty płacowe tej grupy były ignorowane przez kolejne rządy. Z tej przyczyny propozycja zamrożenia płac budzi zrozumiały sprzeciw. Pracownicy od lat wynagradzani są poniżej swoich kwalifikacji. Wykonują oni trudną i niezwykle odpowiedzialną pracę. Są na nich nałożone liczne obowiązki i zakazy, które jednak nie korespondują w żaden sposób z wysokością pensji. Tymczasem zamiast naprawić skutki wieloletnich zaniechań, obecnie proponuje się rozwiązania stanowiące de facto regres w ich sytuacji.

O tym, jak ważną rolę pełnią protestujący, wszyscy mogli się przekonać w czasie protestu w grudniu 2018 roku. Trwający zaledwie kilkanaście dni protest dosłownie sparaliżował sądownictwo. Jest to oczywiste, albowiem protestujący pracownicy pełnią istotną rolę w wymiarze sprawiedliwości, a ich praca stanowi jeden z niezastępowalnych elementów systemu.

Jako adwokaci solidaryzujemy się z pracownikami sądów i prokuratur, gdyż sami wiemy jakie są skutki zamrożenia płac. W naszym wypadku doszło do tego 19 lat temu i stan ten trwa do dziś powodując, że obecnie sprawy z urzędu czy kuratele prowadzone są nie tyle już nawet poniżej kryterium opłacalności, co wręcz za darmo. Prowadzący je adwokaci nie mają jakichkolwiek praw socjalnych, jak prawo do urlopu, zwolnienia z tytułu choroby, ośmiogodzinnego dnia pracy, przerw dobowych czy tygodniowych, czy też uprawnień z tytułu ciąży, macierzyństwa i ojcostwa. Wieloletnie apele o urealnienie stawek i zmianę sytuacji były ignorowane zarówno przez kolejne rządy, jak i nasze własne centralne organy samorządowe. Obecnie jasne jest, że tylko strajk adwokatów może wpłynąć na zmianę naszej sytuacji.

Rozumiemy więc, dlaczego pracownicy sądów i prokuratur nie chcą dopuścić do tego, aby znaleźć się w podobnej do naszej sytuacji.

CZŁONEK ZWYCZAJNY 

STOWARZYSZENIA ADWOKACKIEGO

„DEFENSOR IURIS”

ADWOKAT BARTOSZ KWIATKOWSKI

PREZES

STOWARZYSZENIA ADWOKACKIEGO

„DEFENSOR IURIS”

ADWOKAT KINGA DAGMARA SIADLAK

WICEPREZES

STOWARZYSZENIA ADWOKACKIEGO

„DEFENSOR IURIS”

ADWOKAT ANNA KĄTNIK – MANIA

 

POBIERZ: Stanowisko członków DI z 29 lipca 2021 r.

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies