Sprawy z urzędu – wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

defensoriuris

Dnia 1 października 2019 r. na naszej fejsbukowej stronie pojawiła się ankieta (zainteresowanych odsyłamy tu: KLIK), w której zapytaliśmy Koleżanki i Kolegów z Adwokatury, czy uważają, że sprawy z urzędu są przyznawane adwokatom po równo, według kolejności wpływu Oprócz tego, poprosiliśmy, aby konkretne zastrzeżenia (przypadki), podawane były nam w wiadomościach prywatnych. Dlaczego ❓ By nie wzbudzać niepotrzebnych emocji. Nie zawsze bowiem to, co dla jednego wydaje się niewłaściwe, rzeczywiście nim jest – np. przydzielanie spraw z urzędu w pierwszej kolejności adwokatom, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. Jest to być może kontrowersyjne, ale nie sądzimy, aby było podyktowane złymi intencjami. 

Wynik ankiety i nadsyłane informacje, a także lektura artykułów zamieszczonych w internecie, pokazały, że niestety mamy się czym martwić.

Przede wszystkim dlatego, że na 319 udzielonych odpowiedzi, 13 % osób odpowiedziało TAK, a 87 % NIE. Oznacza to, że przytłaczająca większość uważa, że sprawy z urzędu nie są przyznawane adwokatom po równo, według kolejności wpływu. Oczywiście, już teraz, wiedząc o praktykach przyznawania większej ilości spraw początkującym adwokatom, możemy stwierdzić, że mogło to wpłynąć na wynik ankiety. Jednak napływające do nas informacje (poza publicznym forum) pozwalają nam na pewien sceptycyzm co do uznania chęci pomocy adwokatom jako przyczyny różnicy w odpowiedziach.

Szanując jednak prawo do zachowania anonimowości tych osób (które nam zaufały), nie chcemy przytaczać konkretnych sytuacji, ze względu na możliwość zidentyfikowania autora zgłoszenia. Wskazujemy jednak, że dane te są możliwe do zweryfikowania.

No właśnie. Podane odpowiedzi możemy sprawdzić. Jak ❓ Występując z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.

Tylko na to trzeba mieć czas… Koniec ❗ Koniec z tłumaczeniem wszystkiego brakiem czasu ❗ Od dzisiaj koniec narzekania na nierówny podział urzędówek, ponieważ wrzucamy na podstronę do pobrania „gotowca”. Każdy z Was może ten wniosek pobrać, uzupełnić i wysłać/złożyć osobiście w biurze podawczym danego sądu. 

Jeżeli pojawią się problemy takie jak np. brak odpowiedzi, odmowa odpowiedzi – prosimy o cynk, będziemy pomagać.

Pozdrawiamy

Zespół #DI

 

 

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

1 komentarz

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies