Opinia do tarczy 4.0

defensoriuris

Nasze Stowarzyszenie przygotowało opinię do tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0, do której odnośnik zamieszczamy poniżej.

Mamy nadzieję, że uwagi w niej zamieszczone zostaną uwzględnione w toku dalszych prac legislacyjnych z uwagi na liczne zagrożenia związane z realizowaniem fundamentalnych zasad obowiązujących w demokratycznym państwie prawa.

Negatywnie odnosimy się przede wszystkim do ponownego wdrażania rozwiązań z zakresu prawa karnego w proponowanym trybie. Przypominamy również, że zadaniem tego rodzaju ustaw powinno być zapobieganie skutkom związanym ze stanem epidemii. 

Tymczasem znowu wprowadza się rozwiązania, które są sprzeczne z normami konstytucyjnymi i standardami międzynarodowymi. Naruszają one fundamentalną zasadę prawa do obrony, a rolę obrońcy czynią iluzoryczną.

Tezy te odnoszą się do rozpraw oraz posiedzeń online.

Jako niedopuszczalne określić należy uzasadnianie zmian legislacyjnych w postaci ograniczenia liczby wypadków, w których możliwe jest łączenie kar, zmniejszeniem ilości rozpraw. W uzasadnieniu projektu ustawy możemy bowiem przeczytać: Sprawia to, że oszczędzamy 15 000 spraw. Idą za tym oszczędności finansowe i organizacyjne w konwojach, przejazdach i przemieszczaniu się ludzi. Niewątpliwie zyska na tym Policja i Służba Więzienna, które będą mogły przeznaczyć swoich funkcjonariuszy do innych zadań. Nie można również pominąć aspektu ekologicznego związanego z tak ogromną ilością spraw i związaną z tym logistyką.

Aprobując taką argumentację możemy jednocześnie rozpocząć bardzo niebezpieczną praktykę zmierzającą do tego, aby w dalszych etapach wykluczać kolejne uprawnienia obywateli, usprawiedliwiając to ekonomiką.

Ponadto próbuje się wkroczyć w sferę orzeczniczą sądów. Sędzia – zgodnie z nowelą – ma być pozbawiony możliwości orzeczenia dotychczasowo najniższej kary łącznej.

Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z opinią.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.

 

POBIERZ: OPINIA TARCZA 4.0

STOWARZYSZENIE ADWOKACKIE „DEFENSOR IURIS”

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies