A co w sytuacji, gdy jeden rodzic w sposób całkowicie bezpodstawny uniemożliwia kontakt z dzieckiem (i nie ma żadnego orzeczenia, które by je regulowało) albo też za wszelką cenę upiera się by kontakty realizować w dotychczasowej formie pomimo obiektywnych przeciwwskazań?
Prócz mediacji, o której już pisałam, inne rozwiązanie podpowiada Rzecznik Praw Dziecka:
Jeśli jeden rodzic ma wątpliwości co do bezpieczeństwa podczas kontaktu dziecka z drugim rodzicem, może zwrócić się do sądu z prośbą o zmianę na czas stanu zagrożenia sposobu realizacji kontaktu, wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Sprawy, w których zostały złożone wnioski o zabezpieczenie, są traktowane zgodnie z par. 2 regulaminu urzędowania sądów powszechnych jako pilne i są rozpatrywane mimo ograniczenia rozpoznawania innych spraw.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia
Z tej instytucji, przy pomocy sądu, można skorzystać w każdym wypadku, gdy dochodzi Twoim zdaniem do bezprawnego postępowania drugiego rodzica. I to zarówno wtedy, gdy kontakt z dzieckiem jest po prostu utrudniany, jak i wtedy, gdy rodzic sprawujący bezpośrednią opiekę ma obawy, czy spotkania powinny odbywać się w dotychczasowej formie. Wniosek o zabezpieczenie kontaktów może być przy tym złożony niezależnie od tego, czy jakieś orzeczenie w tym zakresie już funkcjonuje, czy nie. Możemy w ten sposób poprosić sąd w ogóle o tymczasowe uregulowanie kontaktów z dzieckiem w określony sposób, czasową modyfikację już ustalonych kontaktów, ograniczenie ich zakresu czy nawet o ich wstrzymanie w określonych sytuacjach. Oczywiście wniosek taki należy odpowiednio uzasadnić i przedstawić sądowi stosowny materiał dowodowy.
Ustawodawca przewidział w tym wypadku dodatkowo (w sytuacjach niecierpiących zwłoki, gdy dobro dziecka jest zagrożone) możliwość wydawania postanowień zabezpieczających także na posiedzeniu niejawnym, czyli bez konieczności stawiania się w sądzie (art. 7561 k.p.c.), co jeszcze bardziej przyspiesza całą procedurę. O tym, czy zachodzi przypadek, pozwalający odstąpić od reguły konieczności uprzedniego przeprowadzenia rozprawy, każdorazowo decyduje jednak sąd. Czyni to na podstawie twierdzeń wnioskodawcy z uwzględnieniem materiału zebranego w sprawie. Dlatego dobrze jest uprzednio zasięgnąć fachowej porady, czy też w ogóle skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże skonstruować taki wniosek we właściwy sposób.
Na dzisiaj to wszystko, zapraszam do ostatniej części cyklu wpisów, w której:
- odpowiem, jak zapatruję się na zagadnienie kontaktów w czasie epidemii koronawirusa,
- podsumuję całą serię.
Już za tydzień, na www.defensoriuris.pl
ADWOKAT MARTA SZKLINIARZ
Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. I już od blisko 15 lat pomaga innym w rozwiązywaniu problemów prawnych. Od 2011 roku, czyni to jako adwokat wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.
Ukończyła również certyfikowane szkolenie zgodne ze Standardami Szkolenia Mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości w dniu 29 października 2007 r., uprawniające ją do wykonywania zawodu Stałego Mediatora Sądowego.
Dlatego też, od 2019 roku jest również mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów sądowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Bielsku – Białej. W swojej praktyce stara się w związku z tym aktywnie propagować alternatywne formy rozwiązywania sporów (tzw. ADR).
Prowadzi indywidualną kancelarię w Sosnowcu. Najczęściej wspiera swoich Klientów w sprawach o rozwód, alimenty, władzę rodzicielską, czy o kontakty z dzieckiem, ale i w skomplikowanych sporach majątkowych, sprawach karnych, czy konfliktach na linii pracodawca – pracownik. Jej Klientami są też przedsiębiorcy oraz osoby z zagranicy. Prowadzi sprawy na terenie całej Polski.
Stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach, również międzynarodowych. W 2019 roku rozpoczęła także studia podyplomowe z zakresu Negocjacji i Mediacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Od niedawna prowadzi bloga o tematyce rodzinnej – https://praworodzinnebeztajemnic.pl/
Jest też autorką e-booka: „Praktyczny przewodnik po sądowym savoir – vivre”.