Czy można już kąpać się w morzu?

defensoriuris

Zrobiło się cieplej, coraz więcej osób korzysta z wypoczynku nad naszym polskim morzem. Co prawda pogoda może nie przypomina tej panującej w Kalifornii, ale amatorów plażowania i morskich kąpieli nie brakuje. Właśnie. Czy można już kąpać się w morzu? Czy epidemia pokrzyżuje nasze plany w tym zakresie?

Od razu uspokajam tych, którzy oddali się ostatnio morskim kąpielom i drżą teraz na myśl, że nie zrobili tego  w myśl obowiązujących przepisów. Sezon kąpielowy co do zasady jest już rozpoczęty! W myśl polskiego prawa trwa on od  1 czerwca do 30 września. A tym, którzy robią w tym momencie miny wskazujące na niedowierzania, pośpiesznie odpowiadam: tak, prawo reguluje i ten aspekt naszego życia. Dokładnie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

Zgodnie z art. 37 wspomnianej ustawy, rada gminy określa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, corocznie do dnia 20 maja sezon kąpielowy, który obejmuje okres między 1 czerwca a 30 września. Zatem to, czy na danym kąpielisku rozpoczęto już sezon, powinniśmy sprawdzić w oparciu o akty prawa miejscowego. Rada gminy określa corocznie do dnia 20 maja wykaz kąpielisk na terenie gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy. Co ważne, to organizator kąpieliska do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy, w którym kąpielisko ma być otwarte, przekazuje wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie w wykazie kąpielisk wydzielonego fragmentu wód powierzchniowych, na którym planuje utworzyć kąpielisko.

Jednocześnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta prowadzi i aktualizuje ewidencję kąpielisk, w której zamieszcza informacje dotyczące kąpieliska, m.in. ocenę bieżącej i sezonowej jakości wody w kąpielisku oraz informację o zakazie kąpieli i zaleceniach wydanych przez właściwego państwowego powiatowego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego.

Poza kąpieliskami istnieją miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Tworzone są w przypadku, gdy nie jest uzasadnione utworzenie kąpieliska. Rada gminy może wyrazić, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, zgodę na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, funkcjonującego przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, określając każdorazowo sezon kąpielowy dla miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Miejsca takie również podlegają ewidencji.

Co ważne, podczas wybierania takich miejsc zwracajmy uwagę na jakość wody w kąpielisku oraz miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli. Woda powinna odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach wskazanych w ustawie. Państwowy powiatowy lub państwowy graniczny inspektor sanitarny dokonuje oceny jakości wody i niezwłocznie przekazuje wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta informacje dotyczące oceny jakości wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli, klasyfikacji wody w kąpielisku oraz zakazie kąpieli.

Wykaz kąpielisk znajdziecie pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php To wyszukiwarka, która pomoże Wam sprawdzić czy dane kąpielisko rozpoczęło już sezon. Dodatkowo znajdziecie tam informacje o jakości wody i dacie ostatnich badań, co w mojej ocenie może zaoszczędzić nam nieprzyjemności związanych ze skutkami kąpieli w miejscu, w którym na przykład, ze względów na zagrożenie dla zdrowia, wprowadzono zakaz kąpieli.

Nie sposób zapomnieć też o panującej epidemii. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wydał zalecenia dla kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Zgodnie z nimi nie należy korzystać z kąpielisk w przypadku przebywania na kwarantannie lub izolacji oraz w przypadku zamieszkiwania z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie. Naturalnie należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, i w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska.

Niezależnie od tego pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas spędzania czasu nad wodą. W szczególności zaś uważajmy na dzieci. Udanego sezonu kąpielowego!


ADWOKAT PAULINA KOWALSKA

🦜 w Stowarzyszeniu Adwokackim „Defensor Iuris” #DI od października 2019 r.,

🔸 ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, prawo). Od 2018 r. prowadzi kancelarię adwokacką w Koszalinie (Kancelaria Adwokacka Adwokat Paulina Kowalska Koszalin). Jest członkiem Izby Adwokackiej w Koszalinie (Okręgowa Rada Adwokacka w Koszalinie), w ramach której odbyła trzyletnią aplikację adwokacką, na rzecz której działa m. in. współprowadząc stronę Okręgowej Rady Adwokackiej na portalu społecznościowym Facebook, a także grupę Koszalińskiej Izby Adwokackiej (Izba Adwokacka w Koszalinie),

🔸 więcej:www.paulina-kowalska.pl,

🦜 zobacz jej przykładową aktywność w #DI : adwokat Paulina Kowalska

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies