Koronawirus a kontakty z dzieckiem cz. 4/4

defensoriuris

Podsumowanie

W obliczu zagrożenia zakażeniem COVID-19, nie da się niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy brak pozwolenia na spotkanie z dzieckiem będzie każdorazowo potraktowany jako utrudnianie kontaktu. To indywidualna kwestia, a polskie prawo jest nie dostosowane do panujących realiów. Z pewnością jednak, stan epidemii i zalecenia władz sanitarnych generalnie nie mają bezpośredniego wpływu ani na wykonalność orzeczeń sądowych, ani na realizowanie kontaktów, czy też ich zakres. Nie mogą zatem stanowić pretekstu, by w jakikolwiek sposób jednostronnie je utrudniać. Nie usprawiedliwią też takiego postępowania w każdym wypadku.

Wszelkie obiekcje co do sposobu kontaktowania się z dzieckiem muszą być racjonalne, oparte na realnych przesłankach. Tym samym decyzje prowadzące do odmowy kontaktów muszą mieć solidne uzasadnienie. Podobnie jednak negatywnie może zostać potraktowane nieustępliwe dążenie do kontaktów przez rodzica w przypadku, gdy mogą one zagrażać życiu i zdrowiu dziecka (w konkretnych okolicznościach można bowiem mieć wątpliwości, co do bezpieczeństwa dziecka, które miałoby się spotkać z rodzicem np. mającym na co dzień kontakt z osobami chorymi na COVID-19).

Sytuacja jest bez wątpienia szczególna. Także z powodu niedostatków legislacyjnych. Dlatego rodzice powinni wspólnie się z nią zmierzyć i spróbować wypracować jak najlepsze czasowe rozwiązania co do formy kontaktów, ich częstotliwości, czy też miejsca ich wykonania, jeżeli są ku temu uzasadnione przesłanki. W ustaleniach tych rodzice powinni jednak kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, jego bezpieczeństwem i troską o jego życie i zdrowie. Uwzględnić też wszelkie środki ostrożności, jakich wymaga obecna sytuacja. To nie czas i miejsce na toczenie sporów o to kto jest „lepszym rodzicem”, czy robienie „na złość” byłemu parterowi. Tylko na odpowiedzialne, dojrzałe, aczkolwiek nie zawsze łatwe decyzje dotyczące najważniejszej osoby w Waszym życiu – Waszego dziecka, dla którego obecna sytuacja także jest bardzo trudna.

Nieoceniona może w tym wypadku okazać się pomoc mediatora, który w sposób bezstronny i neutralny jest w stanie Wam pomóc rozwiązać powstały na tym tle spór. Mediacja może odbywać się także zdalnie, za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, takich jak telefon czy komunikator internetowy (np. Skype). Jeśli się nie uda, zawsze pozostaje droga sądowa, której mediacja w żaden sposób nie zamyka. 

Pamiętaj też, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak postąpić, to dobrze jest skorzystać z profesjonalnego wsparcia adwokata. Dowiesz się wtedy, jak wygląda Twoja sytuacja i unikniesz błędów, które w dalszej perspektywie mogą Cię słono kosztować. Pomimo epidemii, nie przestaliśmy udzielać Wam wsparcia.

A co z Panem Tomaszem? Na szczęście dzięki interwencji mojej i pełnomocnika drugiej strony, udało się przełamać impas. Spotkał się z synem i wspólnie spędzili Święta zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami. Szkoda tylko, że wszystkich kosztowało to wiele stresu i zupełnie niepotrzebnych nerwów.


ADWOKAT MARTA SZKLINIARZ

Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. I już od blisko 15 lat pomaga innym w rozwiązywaniu problemów prawnych. Od 2011 roku, czyni to jako adwokat wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.

Ukończyła również certyfikowane szkolenie zgodne ze Standardami Szkolenia Mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości  w dniu 29 października 2007 r., uprawniające ją do wykonywania zawodu Stałego Mediatora Sądowego.

Dlatego też, od 2019 roku jest również mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów sądowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Bielsku – Białej. W swojej praktyce stara się w związku z tym aktywnie propagować alternatywne formy rozwiązywania sporów (tzw. ADR).

Prowadzi indywidualną kancelarię w Sosnowcu. Najczęściej wspiera swoich Klientów w sprawach o rozwód, alimenty, władzę rodzicielską, czy o kontakty z dzieckiem, ale i w skomplikowanych sporach majątkowych, sprawach karnych, czy konfliktach na linii pracodawca – pracownik. Jej Klientami są też przedsiębiorcy oraz osoby z zagranicy. Prowadzi sprawy na terenie całej Polski.

Stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach, również międzynarodowych. W 2019 roku rozpoczęła także studia podyplomowe z zakresu Negocjacji i Mediacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Od niedawna prowadzi bloga o tematyce rodzinnej – https://praworodzinnebeztajemnic.pl/

Jest też autorką e-booka: „Praktyczny przewodnik po sądowym savoir – vivre”.

 

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies